Wsparcie dla dzieci, młodzieży oraz ich rodzin na terenie województwa pomorskiego
Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego monitoruje realizacje zadań i programów z zakresu ochrony zdrowia. Współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia
w zakresie realizacji świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców regionu. Projekt Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Celem projektu jest przeciwdziałanie i ograniczenie wystąpienia negatywnych skutków COVID -19 poprzez zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych z zakresu zdrowia psychicznego, w szczególności dzieci i młodzieży. W projekcie może wziąć udział co najmniej 1 500 mieszkańców województwa pomorskiego. Dotkniętych bezpośrednimi i pośrednimi skutkami pandemii w obszarze zdrowia psychicznego, dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Na terenie województwa pomorskiego znajduje się szeroka oferta pomocy instytucji publicznych i niepublicznych świadczących pomoc w ramach nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Oferowana jest pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna dla osób, które:
· zmagają się z problemami natury emocjonalnej,
· odczuwają lęk, obawy, przejawiają objawy depresyjne, nie radzą sobie z problemami rodzinnymi, życia codziennego,
· przeżyły kryzysowe lub traumatyczne zdarzenia,
· są ofiarami przemocy ze strony osób dorosłych lub rówieśników,
· czują się samotne, wyobcowane,
· zmagają się z agresją.
Poniżej przedstawiamy wykaz miejsc, w których udzielane są świadczenia w ramach nowego systemu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w województwie pomorskim.
Pomoc udzielana jest na trzech poziomach referencyjnych.
>> Pierwszy poziom referencyjny:
Najbliżej mieszkańców jest pierwszy poziom referencyjny, czyli poradnie, w których dzieci oraz młodzież otrzymają opiekę psychologów, terapeutów środowiskowych oraz psychoterapeutów. Poradnie znajdują się w różnych częściach województwa, tak by wszyscy potrzebujący mieli do nich jak najbliższy dostęp.
>> Drugi poziom referencyjny:
Na tym poziomie są poradnie specjalistyczne, do których pacjent jest kierowany, gdy pomoc oferowana na pierwszym poziomie okaże się niewystarczająca. W poradniach specjalistycznych dostępni są w szczególności lekarze psychiatrzy.
II pozom - poradnia - oddział.pdf
>> Trzeci poziom referencyjny
Pomoc na trzecim poziomie zabezpieczenia świadczona jest oddziałach psychiatrycznych. Hospitalizacja jest stosowana w ostateczności, gdy opieka w warunkach ambulatoryjnych jest nieskuteczna lub niewystarczająca. Personel oddziału psychiatrycznego składa się z wykwalifikowanych lekarzy psychiatrów, pielęgniarek, psychologów i terapeutów.
Pracownikom Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku poza kwalifikacją dzieci do przysposobienia oraz prowadzoną działalnością diagnostyczno – konsultacyjną kandydatów do przysposobienia bliski jest temat wsparcia dla kandydatów na każdym etapie procedury adopcyjnej. Pomorski Ośrodek Adopcyjny w Gdańsku w ramach własnych zadań udziela wsparcia psychologiczno – pedagogicznego kandydatom zgłaszającym gotowość przysposobienia dziecka oraz dla osób, które już przysposobiły dziecko/ i.
Pomoc specjalistyczna świadczona przez pracowników Ośrodka realizowana jest w sposób różnorodny:
· za pośrednictwem strony internetowej prowadzony jest Poradnik dla rodziców adopcyjnych oraz podnoszona ich świadomość w zakresie potrzeb dzieci;
· za pośrednictwem platformy TEAMS organizowane są webinaria dla kandydatów oczekujących na przysposobienie dziecka min. w zakresie udzielanych im świadczeń w świetle obowiązującego prawa, wyzwań rodzicielskich, które przed nimi stoją a także prze zżytych trudnych doświadczeń dzieci zgłaszanych do adopcji,
Kandydaci do przysposobienia oraz osoby, które już przysposobiły niewątpliwie w swoim życiu doświadczają wielu pozytywnych chwil, które pozwalają im się cieszyć szczęściem rodzinnym. Jednakże doświadczają oni również kryzysu min. w sytuacji trudności w kontaktach z dzieckiem, zagrożeniem utraty kontaktu z dzieckiem, niepokojem związanym z prezentowanymi zachowaniami u dziecka, doświadczaniem trudności wychowawczych. W odpowiedzi na potrzeby rodzin przez specjalistów Ośrodka stacjonarnie prowadzone są:
· konsultacje rodzinne oraz pełniony jest na miarę potrzeb osób, które przysposobiły dziecko -dyżur psychologiczno -pedagogiczny.